Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Да се слуша и исполнува Словото Божјо

Кој изговара христијански зборови без Христа, односно без спроведување на зборовите во дело, прави зло на себе и на другите. Таквиот човек ја победил сопствена гордост, и станува пример на

Свет

Поттикнати од референдумот во Хрватска французите ќе бараат референдум

Фрижит Баржо, лидер на француското граѓанско движење кое остро се спротивставува за легализацијата на истополовите бракови во таа земја, поттикната од референдумот за бракот во Хрватска одлучи да започне интернет

Ватикан

Катехеза на папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда: Воскресение на телото

Драги браќа и сестри, добар ден! Денес повторно се враќам на тврдењето: „верувам во воскресение на телото“. Станува збор за една вистина која не е едноставна и која само по

Македонија

Кампања на Каритас: Едно човечко семејство – храна за сите!

Претседателот на Каритас Интернационалис кардинал Оскар Андрес Родригез Марадијага упати апел до сите Каритаси низ целиот свет, повикувајќи ги членовите на Каритас и сите луѓе со добра волја, да се

Ватикан

Папата Фрањо: Пред да станам свештеник работев како обезбедување низ клубовите

Во својата младост папата работел како обезбедување во клубови низ Буенос Аирес, а тоа им го откри на верниците од парохијата Свети Кирил Александриски во Рим, со кои се сретна

Ватикан

Започна вториот состанок на Советот на кардинали

Советот на кардинали кој го формира папата Фрањо за да му помогне во управувањето со Црквата својот втор состанок го започна во вторник 3 декември и ќе трае до 5

Ватикан

Брзата помош во Ватикан работи со полна пара

Кардинал Конрад Крајевски, „делител на милостиња на Неговата Светост“ кој бил во служба на Иван Павле II и на Бенедикт XVI, таа активност ја продолжи и во понтификатот на папата

Ватикан

Папата Фрањо: Не можеме да замислиме Црква без радост во навестувањето

Црквата секогаш треба да биде радосна како Христос – главната порака на папата Фрањо на светата Литургија на 03 декември во капелата на домот Света Марта. Папата нагласи дека Црквата

Колумни Свет

Брацо – човек кој лекува со поглед или навреда за здравиот разум!?

Во последните години сме сведоци на пополураноста на група исцелители чии методи со медицината немаат ништо заедничко, а најверојатно ниту со здравиот разум. Мароканскиот исцелител кој лекува

Колумни Македонија Размислување

Што пишува папата Фрањо во Апостолското писмо Радоста на Евангелието (Evangelii Gaudium)

Радоста на Евангелието го исполнува срцето и целиот живот на оние кои се сретнуваат со Исус – со овие зборови започнува апостолското писмо Радоста на Евангелието (Evangelii Gaudium), објавено на