Archive

Врати се на почетна
Колумни

Хеловен или Ноќ на вештерките – комерцијализирано паганство: КАЖИ НЕ!

Хеловен денеска се вбројува меѓу најпопуларните и најкомерцијализираните пагански празници од глобални размери, не само во Соединетите Американски Држави, туку и на стариот континент, како и во целиот свет.

Ватикан

Државниот секретаријат ќе се преименува во Папски?

Ватиканскиот државен секретаријат најверојатно ќе се преименува во „Папски секретаријат“. Ова го изјави чилеанскиот кардинал Франциско Еразуриз

Ватикан

Во февруари Кардиналски козисториум

Папата Фрањо на 19 и 20 февруари 2014 го свика целиот Кардиналски колегиум на состанок зад затворени врати, на кој ќе стане збор и за реформите во Куријата, која е

Македонија

Хеловен – Ноќ на вештерки сатански празник

„Како да се совлада сатаната“ е името на новиот документарен филм за егзорцизмот, чија премиера ќе се одржи на 31 октомври во Варшава. Во филмот авторот Михал Кондрат разговара со

Сведоштва

Го видов своето дете во прегратките на Исус

Загубата на дете може да предизвика страшни последици кај жената. Грижата на совест се вовлече кај мене и ги уништуваше моите емоции, телото и духот. Долго после абортусот се јавуваа

духовнитекстови

Свети Лука, Евангелист

Свети Лука бил Сириец, според Евзевиј по потекло од Антиохија. Потекнува од поганска, а не од еврејска средина. За тоа сведочи свети Иренеј, Тертулијан, Оригон, а посредно и самиот свети

Свет

Карлос го прегрна Папата и седна на неговиот стол

Папата Фрањо во сабота 25 октомври се сретна со семејствата на плоштадот Свети Петар. Додека зборуваше едено дете му пристапи и го прегрна. Потоа го бакна крстот на Папата и

Ватикан

Папата Фрањо: Мораме еден на друг да си помагаме во верата

Драги браќа и сестри, добар ден! Денес сакам да ви зборувам за една многу прекрасна работа на нашата вера, а тоа е „општеството на светците“. Катехизмот на Католичката Црква не

Ватикан

Папата планира формирање на Конгрегација за лаици?

Датумот за формирање на Конгрегацијата за лаици не е утврден. Ова го изјави секретарот на Папскиот совет за лаици, епископот Јозеф Клеменс, во вторник 29 октомври на прашање од Радио

Ватикан

Надежта не е оптимизам, туку копнеж за објава на Синот Божји

Надежта не е оптимизам, туку копнеж за објава на Синот Божји – истакна папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 29 октомври во капелата на домот Света Марта, на