Archive

Врати се на почетна
Македонија

Волонтерска акција во Петралинци

Петралинци, 30.6.2013 /к.мк/ – Кон крајот на месец јуни во парохијата Свети Кирил и Методиј – Петралинци се одржа волонтерска акција на која учествуваа млади волонтери од населеното место. Во

Ватикан

Совеста – внатрешен простор за наслушување на вистината и на Бог

Ватиикан, 30.6.2013 /к.мк/ – Заедно 90.000 поклоници папата Фрањо на плоштадот Свети Петар ја молеше молитвата Ангел Господов, каде што се обрати говорејќи за совеста, при што спомна дека следејќи

Свет

Монсињор Хуликат: Постојат технички и финансиски можности за спасување милиони жртви годишно

Њујорк, 30.6.2013 /к.мк/ – Секој ден од излечиви болести во светот умираат 19.000 деца помали од 5 години – вознемирувачки податок кој го истакна монсињор Хуликат во своето излагање, говорејќи

Македонија

Снимен спот во Нова Маала

Нова Маала, 30.6.2013 /к.мк/ – Во парохијата Успение на Пресвета Богородица – Нова Маала на 30 јуни се снимаше спотот за песната „Врата на спасението“ од групата Еклесија. Песната е

Ватикан

Црквата во Бразил со радост го очекува папата Фрањо

Ватикан, 30.6.2013 /к.мк/ – Црквата во Бразил со радост го очекува доаѓањето на папата Фрањо, изјави Рајмундо Дамскено Асис, архиепископ на Апарецида, за време на неговиот престој во Рим, кој

Ватикан

Папата Фрањо: Кога не дозволуваме да бидеме поучени од Бог, стануваме камен на сопнување

Ватикан, 29.6.2013 /к.мк/ – Кога надвладее логиката на човечката власт и не дозволуваме да бидеме поучени и водени од верата, од Бог, стануваме камен на сопнување “. Ова го рече

Ватикан

Ангел Господов: Верата на апостолите Петар и Павле

Ватикан, 29.6.2013 /к.мк/ – Во традиционалниот говор на молитвата Ангел Господов по повод заштитиниците на Рим светите Петар и Павле во сабота 29 јуни, папата Фрањо нагласи, дека овој празник

Размислување

Абортус!? Кое дете да се одбере?

Загрижена мајка влегува кај својот гинеколог, со зборовите: „Докторе, имам сериозен проблем и очајнички ми е потребна вашата помош. Моето бебе нема уште ниту една година, а јас повторно сум

Ватикан

Нунцијо Скарано не е епископ, туку поранешен финансиски ревизор

Рим, 28.6.2013 /к.мк/ – Италијанските медиуми во петок 28 јуни пренесуваа погрешни информации дека јавното обвинителство покрена истрага против архиепископот од Салерно, кој е обвинет за измама и корупција. Италијанската

Ватикан

Папата ја прими православната делегација од Вселенската патријаршија: Не треба да се плашиме од дијалог

Ватикан, 28.6.2013 /к.мк/ – „Денес, повеќе од кога било, барањето на единството помеѓу христијаните е итна потреба, што нѐ обврзува. Во овој свет, гладен за вистина, љубов, надеж, мир и