Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Да се биде христијанин не е случајност, туку повик на љубовта

Ватикан, 25.6.2013 /к.мк/ – Да се биде христијанин – тоа е повик на љубовта, повик да станеме деца Божји, нагласи папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта во

Сведоштва

Потресна исповед: Ќе родам девојче кое не го сакав

Интернет страната католици.мк ексклузивно на македонски јазик ви ја донесува исповедта на Изабел, деветнаесетгодишна студентка на факултет за медицински сетра (објавено на италјанскиот портал „Дневнен компас“ (La Bussola Quotidiana), која

Колумни

Еросот и Евангелието (5 дел)

Со овие редови се заокружуват размислувањата за новите сфаќања на корелација Ерос и Евангеле и конечно ја осветлуват Божјата улога во однос на човечкиот ерос. Во досегашните написи, по пат

Свет

Страдање на невините

Краков, 25.6.2013 /к.мк/ – Ова е ден на повторно откривање на нашето братство – изјави рабинот Давид Росен, одговорен за односите со Католичката Црква, најавувајќи го симфониско-катехетскиот концерт „Страдање на

Свет

Сирија: Убиен е монах

Ерусалим, 25.6.2013 /к.мк/ – Минатата недела бунтовници го уништиле манастирот на Фрањевците свети Антун во Гасание, а во нападот е убиен фрањевскиот монах отец Франсоа, објавено е во соопштението од

Ватикан

Папата Фрањо: Еден христијанин не може да биде антисемит

Ватикан, 25.6.2013 /к.мк/ – Еден христијанин не може да биде антисемит”: ова го рече Папата Фрањо на средбата со членовите на „Еврејскиот меѓународен комитет за меѓуверски консултации” (International Jewish Committee

Ватикан

Папата го прими водачот на аргентинското племе Квом

Ватикан, 25.6.2013 /к.мк/ – За состојбата на домородните народи и нивните права папата Фрањо разговараше во понедлник 24 јуни со Феликс Дијаз, водач на аргентинската заедница „Пролет“ од племето Квом,

Ватикан

Папата Фрањо го прими премиерот на Малта

Ватикан, 25.6.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во понеделник 24 јуни го прими на аудиенција во Ватикан премиерот на Република Малта Јозеф Мускат. За време на средбата, се вели во соопштението

Ватикан

Црквата е повикана да го навестува Словото Божјо сè до мачеништво

Ватикан, 24.6.2013 /к.мк/ – Црквата е повикана по примерот на свети Иван Крстител да го навестува Слово Божјо сè до мачеништво, истакна папата Фрањо за време на светата Литургија во

Ватикан

Твитер порака на папата Фрањо

Ватикан, 24.6.2013 /к.мк/ – По завршувањето на молитвата Ангел Господов во недела 23 јуни, папата Фрањо од својот Твитер профил објави нова порака која гласи: Сите ние сме грешници. Но