Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Христијанството е радост, Евангелието не се навестува со тажни лица

Ватикан, 31.5.2013 /к.мк/ – Светиот Дух е почетник на христијанската радост и затоа кога се навестува Евангелието неопходно е да се поседува радоста, која ја дарува Духот Божји. Ова го

Ватикан

Папата на празникот на Пресветата Евхаристија: Наследување, заедништво, делење

Ватикан, 31.5.2013 /к.мк/ – Преку Евхаристијата Господ не поканува да одиме по патот на служење, споделување, дарување, тоа што го имаме е малку, но ако се подели се претвора во

Uncategorized

Дојди на 5 минути со Господ

Петралинци, 31.5.2013 /к.мк/ – Во парохијата Свети Кирил и Методиј – Петралинци, во четврток 30 мај со почеток во 20.00 часот, започна молитвената акција насловена како „Дојди на 5 минути

Свет

Литванија: Успех за заштитниците на животот

 Вилнус, 31.5.2013 /к.мк/ –  Парламентот на Литванија донесе закон со кој во голема мера се забранува абортусот. Медиумите во Литванија минатата среда јавија дека парламентот на Литванија го донесе предлог

Свет

Каритас Европа ја повика ЕУ на одговорност во борбата против сиромаштијата

Брисел, 31.5.2013 /к.мк/ – Каритас Европа ги повика земјите „да ја преземат својата одговорност во борбата против сиромаштијата и маргинализацијата та во еден свет што се менува“. Апелот беше упатен

Македонија

Празникот на Пресветата Евхаристија свечено одбележан во скопската катедрала

Скопје, 30.05.2013 к/мк – Празникот на Пресветата Евхаристија, еден од најзначајните во црквата, во скопската катедрала се одбележа со свечена Света Миса која ја предводеше Н.В.П. монсињор д-р Киро Стојанов,

Свет

Дедо Добри од Бајлово

Софија, 30.5.2013 /к.мк/ – Добри Добрев е роден 1914 година во своето родно село Бајлово во Бугарија, каде и денеска живее. Од своите четири деца, две надживеа. Го изгубил слухот

Свет

Либан: Кардинал Раи изрази жалење за случувањата во Либан

Бејрут, 30.5.2013 /к.мк/ – По крвавиот напад на воениот пункт во Либан кардиналот патријарх Бехар Бутрос Раи предупреди дека станува збор за национално “самоубиство”. Вооружениот напад во источен Либан, во

Свет

Како законот за евтаназијата засекогаш ја промени Белгија

Брисел, 30.5.2013 /к.мк/ – Во 2002 година Белија стана втората држава во светот, веднаш после Холандија, која ја озакони евтаназијата. Во текот на следните 10 години Белгија стана жива лабараторија

Ватикан

Светиот Отец: Триумфализмот ја кочи Црквата

Ватикан, 29.5.2013 /к.мк/ – Триумфализмот ја кочи Црквата: Тоа е искушение на христијанство без Крст. Напротив Црквата треба да биде понизна. Ова го рече папата Фрањо за време на Литургијата