Прославен патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково

Прославен патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково

На патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, во заедништво на свештеници од Апостолскиот егзархат во Македонија, служеше света архиерејска Литургија. На светата Литургија, покрај големиот број верници, присуствуваа и сестрите Евхаристинки.

5317_1

Во својата проповед владиката Стојанов, на 1100 годишнината од упокојувањето на свети Климент, го истакна големото значење на свети Климент Охридски и неговото дело.

Пред благословот на лебовите, о. Тома Ангелов, парох во Богданци и Стојаково се заблагодари на епископот Стојанов за архиерејската Литругија, како и за проповедта.

За време на Литургијата пеењето го предводеше с. Тереза Стојкова.

По завршувањето на светата Литургија во црковниот двор следуваше агапе и дружење организирано од верниците од Стојаково.

к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Вести, Македонија

За авторот