Папата Фрањо го прими во аудиенција претседателот на Ирска, Хигинс

Папата Фрањо го прими во аудиенција претседателот на Ирска, Хигинс

Претседателот Хигинс 25 минути разговараше со Папата. Во Државниот секретаријат, тој се сретна со кардиналот Паролин и надбискупот Галагер, со кои разговараше за безбедноста на храната и сиромаштијата, заштитата на животната средина, миграцијата и мултилатерализмот.

Разговорот меѓу папата Фрањо и преседателот на Ирска, Мајкл Хигинс, кого денеска, 19 октомври, го прими во аудиенција во Апостолската палата, траеше 25 минути. Претседателот потоа се сретна со државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин и надбискупот Пол Ричард Галагер, секретар за односи со држави и меѓународни организации.

Разговор во Државниот секретаријат

Како што информираат од Канцеларијата за печат на Светиот Престол, во срдечниот разговор во Државниот секретаријат било изразено задоволство од добрите односи меѓу Ирска и Светиот Престол, а биле споменати и некои прашања од заемен интерес. Во продолжение на разговорот се зборувало за некои глобални прашања, како што се безбедноста на храната во земјите во развој и напорите за искоренување на сиромаштијата, заштитата на животната средина во светлината на објавувањето на апостолскиот поттик “Laudate Deum“, феноменот на миграцијата во сегашната деликатна геополитичка ситуација во светот, како и развојот на мултилатерализмот кој соодветно одговара на актуелната меѓународна ситуација – се вели во соопштението на Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот