Папата се сретна со претседателот на Венецуела

Папата се сретна со претседателот на Венецуела

Папата Фрањо во понеделникот на 24 октомври 2016 година приватно се сретна со претседателот на Венецуела Николас Мадуро – пренесе Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Бидејќи посетата претходно не беше најавена го немаше вообичаениот облик на една папска аудиенција за шеф на држава. Поводот за средбата е „загрижувачката ситуација“ во Венецуела.

Во изјавата на Канцеларијата за печат стои дека во Венецуела владее „политичка, општествена и економска криза која има сериозни последици врз секојдневниот живот на целокупното население“ на таа земја. Папата се „грижи за благосостојбата на сите жители на Венецуела“ и сака „да придонесе за стабилност на државните институции како и секој чекор кој би можел да доведе до решавање на отворените прашања и воспоставување на поголема доверба помеѓу спротивставените страни.“

Изјавата завршува со повикот на Папата за „искрен и конструктивен дијалог“ кој за цел ќе има „ублажување на страдањето на луѓето посебно на сиромашните и промовирање на клима со обновена општествена кохезија.“

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот