Папата се заблагодари на Црквата во Полска

Папата Фрањо се заблагодари на Црквата во Полска за Светкиот ден на малди и за гостопримството. Писмото е упатено на 23 август до претседателот на Епископската конференција на Полска, надбискупот Станислав Гадецки и до надбискупот од Краков, кардинал Станислав Џивиш. Во двете писма папата Фрањо потсетува на неговата посета, како и на неговиот претходник, свети Иван Павле II.

Посетата во Честохова, молчењето во Аушвиц и воодушевувањето на младите од целиот свет оставија голем впечаток, стои во писмото упатено од папата до Црквата во Полска.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцјата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот