Папата: Свети Хозе де Аничете, момчето кое го избрало светлото Христово

Папата: Свети Хозе де Аничете, момчето кое го избрало светлото Христово

Во црквата Свети Игнациј Лојолски во Рим на 24 април 2014 година папата Фрањо служеше благодарна света Литургија за канонизацијата на Хозе де Анчиете, кој беше прогласен за светец на 3 април.

Во проповедта во текот на службата Папата потсети дека де Анчиете било момче кое – како што рече – не студирал теологија, не студирал филозофија, но го почувствувал погледот на Исус Христос, дозволил да го исполни со радост и ја избрал светоста. Тоа била и е неговата светост. Не се плашел од радоста – рече папата Фрањо.

Тој е роден 1534 година на островот Тенерифе, на архиепелагот на Канарските острови, во Шпанија. Во 1551 година Хозе влегува во Дружбата Исусовци и веднаш бара дозвола да оди во мисија. Така во 1553 година заминува за Бразил и повеќе од 40 години ја евангелизира таа земја, разговарајќи со домородниот народ на јазикот тупи, пишувајќи песни и служејќи се со народниот фолклор – од музика до театарски претстави – за да го шири Евангелието. Бил меѓу основачите на градовите Сао Паоло и Рио де Женеиро.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот