Папата го прослави својот именден

Папата го прослави својот именден

Папата Фрањо го прослави својот роденден со оние во најголема потреба и бездомници од Рим”, стои во соопштението од Апостолската служба за милостина, објавено на 23 април, денот кога Црквата го слави литургискиот споменден на Свети Ѓорѓи,  а тоа е и именденот на Хорхе Берголо. „По тој повод Апостолската служба за милостиња подели 3.000 сладоледи на луѓето кои ги посетуваат еднднодневните трпезарии и структурите за сиромашните во Рим, од кои повеќето се раководени од Каритас”.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот