Папата го посети кампот за деца во Ватикан

Папата го посети кампот за деца во Ватикан

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Матео Бруни во понеделник 20 јули 2020 година објави дека папата Фрањо на тој ден, кратко после 9 часот го посети децата кои учествуваат на летниот камп „Estate ragazzi“ нво Ватикан.

Кога пристигна Папата децата беа на појадок во предворјето на салата „Павле Шести“. Ја посети секоја мас и простор за играње, разговарајќи со децата. Седејќи меѓу нив, ги поттикна да создаваат нови пријателства. Луѓето кои сами се забавуваат се себични. Треба да бидете заедно, со пријателите, за д си поминете убаво“ – им рече папата Фрањо. Пред да се врати во домот „Света марта“ се поздрави со водителите на кампот и им се заблагодари за она што го прават.

Летниот детски камп во Ватикан е отворен на почетокот од јули. Се одржува во Ватиканските градини, на хелиодромот и во салата „Павле Шести“. Стотина деца на вработените во Ватикан на возраст од 5 до 14 години учествуваат во активностите, како пливање, тенис, фудбал, кошарка и спуштање низ тобоган, почитувајќи ги мерките за заштита од коронавирусот. Кампот се одржува по желба на папата Фрањо. Иницијативата ја координира капеланот на Ватиканската жандармерија о. Франко Фонтана, а во програмата учествуваат салезијанци и здружението „Tutti in una festa“.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот