Папата во аудиенција го прими премиерот на Андора Ксавиер Еспот Замора

Папата во аудиенција го прими премиерот на Андора Ксавиер Еспот Замора

На 13 декември, папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот на Кнежевството Андора, Ксавиер Еспот Замора.

Премиерот Еспот Замора потоа се сретна со државниот секретар кардинал Пиетро Паролина и секретарот за односи со државите, монс. Пол Ричард Галагер.

Во срдечен разговор во Државниот секретаријат, акцентот беше ставен на одличните односи меѓу Кнежевството и Светиот Престол, што е дел од долгата историска традиција на разбирање и взаемна поддршка. Вниманието е фокусирано на прашањата кои го засегаат општеството во Андора, меѓу кои и феноменот на миграција.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот