Кардинал Анџело Бањаско на нова функција

Кардинал Анџело Бањаско на нова функција

Кардинал Анџело Бањаско претседател на Италјанската епископска конференција и надбискуп на Џенова е избран за нов претседател на Советот на европските епископски конференции.

Го избраа европските епископи и кардинали собрани на годишното пленеарно собрание во Монте Карло во кнежеството Монако. Кардинал Бањаско го наследува унгарскиот кардинал Петер Ердо кој со советот претседаваше од 2006 година до изборот на новиот претседател. Истовремено се избрани двајца потпреседатели на советот: Винсен Николс надбискуп на Вестминстер и надбискупот на Познан Станислав Гадецки. Новото претседатство веднаш ја презема должноста.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Свет

За авторот