Tag "Сирија"

Врати се на почетна
Ватикан

Децата од Сирија го повикуваат целиот свет да моли за мир

Меѓународниот ден на детето ќе биде во Сирија можност за посебна молитва која ќе ги обедини католичките и православните заедници. Заедно ќе молат за мир чии протагонисти ќе бидат токму

Ватикан

Папата: Да молиме без престанок

Евангелието нè учи дека е потребно „секогаш да молиме и никогаш да не ја изгубиме вербата“ – потсети папата Фрањо на Генералната аудиенција на 25 мај 2016 година.

Свет

Светиот Престол донира помош за бегалците во Јордан

Светиот Престол донира 150.000 долари за проектот „Промовирање на можностите за вработување за раселените Ирачани во Јордан“, кој ќе биде реализиран од Каритас-Јордан во центарот „Дева Марија на мирот“ во

Свет

Порака на епископите од сирискиот град Алепо

„Ние сме деца на Воскресението, синови на надежта и цврсто веруваме дека нашето страдање нема да биде залудно, се вели во велигденската пораката на католичките епископи од Алепо упатена до

Ватикан

Папата им го честиташе Велигден на источните христијани

Послео пладневната молитва Царице Небесна, папата Фрањо го честиташе Велигден на источните христијани кои денес го слават и повика на мир во Сирија.

Ватикан

Царице небесна: Апел за заробениците во Сирија

На крајот од светата Литургија со младите на ватиканскиот плоштад папата Фрањо ја предводеше молитвата Царице небесна. Посебно се осврна на верниците заробени во Сирија

Свет

Ракоположени за ѓакони во бегалски камп

Откако семинаријата во Карадош е затворена поради жестокитe напади на самонаречената Исламска држава во 2014 година, четири богослови

Ватикан

Папата упати апел за бегалците

По молитвата Ангел Господов во недела 28 феруари 2016 година Светиот Отец потсети на драматичната состојба на бегалците погодени од војната и нехуманата ситуација.

Свет

Светски ден за пост и молитва за мир во Сирија и Ирак

Светски ден за пост и молитва за мир во Сирија и Ирак. Иницијативата е на „Помош за Црквата во неволја“) и повикува во среда, 10 февруари Пепелница,

Ватикан

Папата по молитвата Ангел Господов упати апел за Сирија

Светиот Отец по пладневната молитва на 7 февруари повика на молитва за помош на цивилното население во војната во Сирија. Во наговорот пак истакна дека Господ Исус