Tag "Свети Иван Павле II"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Базиликата Свети Петар повторно отворена за верниците

По 68 дена, односно по скоро десет недели вратата на базиликата Свети Петар во Ватикан повторно е отворена и првите верници на 18 мај влегоа и учествуваа на светата Литургија

Ватикан Вести

Папата упати порака до младите Полјаци на 100 роденден на свети Иван Павле II

Папата Фрањо преку видео порака до младите во Краков, по повод одбележувањето на стота годишнина од раѓањето на Карол Војтила, светиот Иван Павле II им порача дека тој е Божјиот

Ватикан Вести

Папата Фрањо го благослови новиот Институт за култура Свети Иван Павле II

Папата Фрањо на 18 мај испрати писмо со благослов на новоформираниот Институт за култура Свети Иван Павле II. на Папскиот универзитет Свети Тома Аквински.

Ватикан Вести

 Папата: Иван Павле II – човек на молитва, близина, праведност и милосрдие

Папата Фрањо светата Литургија, на 18 мај 2020 година ја служеше во базиликата Свети Петар, во капелата каде што се наоѓа гробот на светиот Иван Павле II, на 100 годишнина

Сведоштва

100 години од раѓањето на свети Иван Павле II

На денешен ден пред 100 години е роден Карол Војтила или повеќе познат како Иван Павле II. Тој е 264 папата на Црквата и неговиот понтификат траел 27 години и

Ватикан Вести

Папата: Денес посебно мислам на Европа и Африка

Светиот Отец по пладневниот наговор се осврна на 70. годишнината од Декарацијата на Шуман која го вдахна процесот за европска интеграција и на 40. годишнината од апостолското патување на папата

Ватикан Вести

100 години од раѓањето на свети Иван Павле II во зборови и слики

По повод 100 годишнината од раѓањето на свети Иван Павле II која се одбележува на 18 мај, Ватиканската издавачка куќа објави книга „100 години. Зборови и слики“, во која се

Вести Свет

Петнаесет години од смртта на свети Иван Павле II – кардинал Џивиш повика на молитвено заедништво

Кардинал Џивиш поттикна во четврток на 2 април во 21.37 часот по застапништвото на свети Иван Павле II за престанок на пандемијата со коронавирусот и на Бог да се довери

Ватикан Вести

Папата: Евангелието на животот во срцето на Исусовата порака

Папата Фрањо во катехезата на Генералната аудиенција повторно го истакна апелот кој свети Иван Павле II пред 25 години го упати во енцикликата „Evangelium vitae“: Почитувај, брани, љуби и служи

Вести Свет

Најавено започнување на постапка за беатификација на родителите на свети Иван Павле II

Полските епископи на последното заседавање го одобрија почетокот за истражување на епископско ниво за да се покрене постапка за беатификација на родителите на свети Иван Павле II, Карол Војтила и