Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан

Црквата треба храбро и слободно да зборува за вистината

Слободно навестување и  без страв да се зборува вистината, тоа е патот на Црквата – рече Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 13 април во капелата на домот

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Штип

По повод патрониот празник на Католичката црква „Свето Благовештение“ во Штип, на 25 март се служеше свечена Света Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Македонија

Прославен свети Јосиф, заштитник на црквата на Битпазар

Со света Литургија која ја предводеше Н.В.П. д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх, заедно со свештеници од Скопската бискупија и Апостолскиот егзархат,