Tag "проповед"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Да се снижуваме како Исус

За да се напредува на христијанскиот пат потребно е да се понизиш како што Исус направи на крстот – рече Папата на светата Литургија на 14 септември во домот Света

Ватикан

Папата: Треба да научиме да не ги осудуваме другите

За да можеме да бидеме милосрдни кон другите мора да бидеме храбри да се откриваме самите себе – рече Светиот Отец на 11 септември 205 година за време на претпладневна

Ватикан

Папата: Ако не знаеш да простиш тогаш не си христијанин

За мирот и помирувањето зборуваше Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 10 септември во капелата на домот Света Марта. Папата ги осуди оние кои произведуваат оружје

Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за Татковината

Во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, празникот Мала Богородица според Грегоријанскот календар, 8 септември 2015 година, бискупот Стојанов служеше Света Литургија за Татковината.

Ватикан

Светските сили во тишина го гледат прогонот на христијаните

Многу христијани денес се прогонуваат, во тивкото соучесништво на многу држави – истакна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 7 септември

Ватикан

Во Црквата има една болест, а тоа е сеењето на поделби

Во Црквата има една болест, а тоа е сеење на поделби и какол. Христијаните пак се повикани да миротворат и помируваат, како што правеше Исус – заклучи Светиот Отец во

Ватикан

Папата: Последниот суд е вистина

Со взаемно утешување со зборови и дела, а не со бескорисни мромрења меѓу христијаните треба да се зајакнува надежта за конечната средба со Христос – истакна Светиот Отец

Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Скопје

На празникот Голема Богородица, 15 август 2015 година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје свеченото Евхаристиско славење го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро

Македонија

Во Радово прославен патрониот празник

Во недела 2 август 2015 година со света Архиерејска Литургија предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзархат во Македонија парохијата

Македонија

Гевгелија: Прославен патрониот празник

Со света архиерејска Литургија предводена од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов и во сослужение на о .Димитар Ташев и о. Тома Ангелов во недела 12 јули во преполнетата црква Свети