Tag "посета"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата го прими италијанскиот претседател Матарела

Италија треба да црпи од своето христијанско наследство за да може да напредува и да се развива, истакна Светиот Отец во говорот пред италијанскиот претседател, Серџо Матарела,

Ватикан

Папата им ги изми нозете на 12 затвореници

На Велики Четврток папата Фрањо служеше литургија на Господовата вечера во римскиот затвор Ребибија со што започна пасхалното тродневие. По традиција тој го изврши обредот миење нозе

Ватикан

150 бездомници во посета на Ватиканските музеи

На иницијатива на Апостолската Служба за милостиња, предводена од полскиот архиепископ Конрад Крајевски, на 26 март 150 бездомници ќе имаат можност да се восхитуваат на уметноста

Ватикан

Папата во Наполи се сретна со затворениците

Светиот Отец, по литургијата во сабота 21 март, а по повод апостолското патување во Наполи, го посети локалниот затвор „Џузепе Салва“, каде имаше средба и ручек со затворениците.

Македонија

Каде се двајца или тројца собрани во Мое име, таму сум и Јас посреде нив. (Матеј 18,20)

Оваа Исусово ветување: „Каде се двајца или тројца собрани во Мое име, таму сум и Јас посреде нив“, беше предизвикот отец Зоран да ја покрене замислата да се посетат сите

Ватикан

На Велики Четврток Папата ќе измие нозе на затвореници

На 2 април, Велики четврток, папата Фрањо ќе се упати кон новиот затворски комплекс Ребибија, во близина на Рим, за да се сретне со затворениците, соопшти ватиканската прес служба.