Tag "о. Жак Хамел"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Во порака на Инстаграм Папата се спомна на о. Жак Хамел

Денес се спомнуваме на о. Жак Хамел, кој покрај другите бројни маченици на нашето време,

Вести Свет

Мачениците како о. Жак го следат Исус и привлекуваат верници

Пред една година, на 26 јули 2016 година, на возраст од 85 година, е убиен отец Жак Хамел додека служеше света Литургија во црквата Свети Стефан Сен – Етјен де

Свет

Отец Жак Хамел наскоро може да стане блажен

Папата Фрањо дозволи предвремено отвoрање на процесот за прогласување за блажен на францускиот свештеник о. Жак Хамел кој во јули оваа година е убиен од исламистичките терористи.

Ватикан

Папата Фрањо: „Да се убива во Божјото име е сатански“

На празникот Воздвижение на чесниот Крст (14 септември 2016 година) Светиот Отец во капелата на домот Света Марта служеше света Литургија задушница за отец Жак Хамел