Tag "нуклеарно вооружување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Томази: Нуклеарниот план на САД e чекор назад во историјата

Тоа е чекор назад во историјата – со тие зборови надбискупот Силвано Мариjа Томази, член на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој го опиша новиот нуклеарен план на САД.

Ватикан Вести

Папата: На човештвото му се заканува самоубиство

На човештвото му се заканува самоубиство – рече папата Фрањо зборувајќи за заканите од нуклеарното оружје, во текот на посетата на седиштето на Дикастеријата за промовирање интегрален човеков развој.