Tag "напад"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство за загинатите во Ирак

Папата Фрањо изрази сочувство до семејствата на загинатите во експлозијата на пазар во Багдад. Светиот Отец, кој ја посети земјата во март, повторно повика на помирување во Ирак.

Вести Свет

Напад на Католичка црква во Индонезија на Цветници

Најмалку 10 верници се повредени во експлозијата пред католичката црква во индонезискиот град Макасар. Тамошната полиција јавува дека еден или двајца напаѓачи нападнале верниците кои заминувале по завршувањето на светата

Ватикан

Самоубиствен напад во Квета. Сочувство од Светиот Отец

Најмалку 67 луѓе се убиени и повеќе од 100 се повредени во бомбашкиот самоубиствен напад во болница во градот Квета, во Пакистан.