Tag "Мозамбик"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ја изрази својата близина со мозамбискиот народ

Папата Фрањо ја повтори својата близина со мозамбискиот народ сретнувајќи се со епископот од Пемба, Луис Фернандо Лисбоа, за страдањата предизвикани од борбата за контрола на природните извори.

Ватикан Вести

Папата: Евангелието за сите народи е најсилниот квасец на братството, слободата, правдата и мирот

Папата Фрањо во катехезата која ја одржа за време на Генералната аудиенција на 11 септември 2019 година на плоштадот Свети Петар се осврна на своето патување во Мозамбик, Мадагаскар и

Ватикан Вести

Патувањето на Папата во Африка беше обележано со радост, надеж и одговорност

Заврши патувањето на Папата во Мозамбик, Мадагаскар и Маврициус и по тие денови останаа впечатоците, радосните лица на децата, жените и мажите, кои го придружуваа папата Фрањо по правливите и

Ватикан Вести

Папата ја заврши Апостолската посета на Африка

Во вторник, 10 септември папата Фрањо го заврши своето 31. Апостолско патување надвор од Италија на кое од 4 до 10 септември посети три земји на југоистокот на Африка: Мозамбик,

Ватикан Вести

Мадагаскар: Папата се сретна со свештениците

На крајот од апостолската посета на Мадагаскар, папата Фрањо се сретна со свештениците, монасите и монахињите, со богопосветените лица и со семинаристите, и ги поттикна да не дозволат да им

Ватикан Вести

Мадагаскар: Папата Фрањо во Градот на пријателството

Папата во Мадагаскар го посети „Градот на пријателството“ на хуманитарното здружение Акамасо, пример за солидарност и евангелска љубов кон последните. На таа идеја пред 30 години доаѓа мисионерот отец Педро

Ватикан Вести

Маврициус: Младите се првото послание на Црквата

Служејќи света Литургија во Порт Луис, главниот град на Република Маврициус, папата Фрањо зборуваше за младите и евангелизацијата; ја поттикна Црквата да оди понатаму од денешните световни сигурности и да

Ватикан Вести

Папата во Мадагаскар: Пред сиромаштвото христијанинот не смее да седи со скрстени раце

На периферијата од Антанариво, во Мадагаскар, во недела 8 септември 2019 година на светата Литургија со папата Фрањо учествуваа милион верници. Светиот Отец ги поттикна да не се затвораат во

Ватикан Вести

Сто илјади млади на бдение со Папата во Мадагаскар

Вториот ден од апостолската посета на папата Фрањо на Мадагаскар заврши со молитвеното бдение со младите во огромниот простор во епархијата Антананариво,  недалеку од главниот град.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Мозамбик има право на мир

Омразата и осветата не можат да бидат двигатели во земјата, потребно е да се надмине корупцијата и политичките лични инстреси како би се сочувала надежта за иднината во мир. Тоа