Tag "Котор"

Врати се на почетна
Колумни

Свети Трифун или свети Валентин?

Денес Црквата ги слави светиот маченик Трифун и светиот маченик Валентин. Можеби низ глава во овој момент ви поминуваат разни мисли и ставови за овие светци. Сосема легитимно право.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитка до новоименуваниот которски бискуп Иван Штироња

Скопскот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов на 22 декември 2020 година упати честитка до новоименуваниот которски бискуп Иван Штироња. Честитиката ја пренесуваме во целост.

Вера Сведоштва

Свети Трифун

Свети Трифун е роден во 232 година, во Фригија, во градот Кампсада, град кој уште во 3. век покрај Рим