Tag "кардинал Пуљиќ"

Врати се на почетна
Вести Свет

Надбискупскиот ординаријат Врхбосна повикува на молитва за здравјето на кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ е позитивен на коронавирус, соопшти Надбискупијата Врхбосна во вторникот 1 декември 2020 година.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп кардинал Винко Пуљиќ во недела 18 октомври 2020 година го прими Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх монс. Киро Стојанов.

Вести Свет

Кардинал Пуљиќ: Ако го отстраниме Бог, човекот е во опасност

Додека ни го „перат мозокот“ со заразените и умрените од коронавирусот, никој не ги спомнува убиените неродени деца –  истакна кардинал Пуљиќ во проповедта која ја одржа во Марија Бистрица

Вести Свет

Кардинал Пуљиќ служеше света Литургија на Младифест во Меѓугорје

На петтиот ден од 31. Меѓународен молитвен фестивал ма млади во Меѓугорје, на 5 август во вечерните часови свечена света Литургија ја предводеше кардинал Винко Пуљиќ, врхбосански надбискуп.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов му додели благодарница и медалјон на кардинал Пуљиќ

Во знак на благодарност за татковската близина и срдечната поддршка која ја дава на Црквата во Македонија, а посебно при организацијата на Апостолската посета на Македонија на светиот Отец,

Вести Македонија

Поздравен говор на кардинал Пуљиќ на Студискиот ден во Скопје

Превозвишени господине бискуп Скопски и епарх Струмичко – скопски монс, д-р Киро Стојанов,

Вести Свет

Папата Фрањо го прими кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 19 февруари 2018 година го прими во аудиенција врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ,

Вести Македонија

Кардиналот Пуљиќ ја предводеше Мисата во Скопската катедрала

На 18 ноември 2017 надбискупот и митрополит врхбосански кардиналот Винко Пуљиќ

Вести Македонија

Кардиналот Пуљиќ разговараше со верниците

Во сабота 18 ноември 2017 година после светата Литургија, која се служеше во вечерните часови,

Вести Македонија

Кардинал Пуљиќ се сретна со претседателот Иванов

Во Скопје на 18 ноември 2017 година надбискупот и митрополит врхбосански кардинал Винко Пуљиќ