Tag "Дева Марија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Нов празник: Блажена Девица Марија Мајка на Црквата

Спроведувајќи ја одлуката на папата Фрањо, со декретот од 11 февруари оваа година на 160 годишнината од првото објавување на Дева Марија во Лурд,

Вера Духовност

Благовештение – Таинството на зачнување

Празникот Благовештение е опишан во текстот од Евангелието според Лука. Во центарот на вниманието е девојката Марија од Назарет на која Бог ѝ го праќа ангелот Гаврил со порака дека

Ватикан

Папата: Животот не е скитање без насока, туку е поклонение

На празникот Успение на Пресвета Дева Марија, 15 август 2015 година Светиот Отец ја молеше Богородица „да го сврти својот милосрден поглед кон нас, да го осветли нашиот пат, да

Ватикан

Папата Фрањо: Јубилејната година во знакот на Дева Марија

На празникот Вознесение на Блажена Дева Марија со телото и душата во небото, папата Фрањо го молеше Ангеловиот поздрав заедно со верниците, кои се собраа на плоштадот Свети Петар.