Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо пред споменикот на јапонските маченици молеше за прогонетите христијани

Папата Фрањо се молеше пред споменикот на мачениците од Нагасаки и ги спомна христијаните кои денес во многу делови од светот се прогонувани заради верата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до јапонските епископи: Заштитете го животот и евангелизирајте

Во првиот дел од своето патување во Јапонија, папата Фрањо се сретна со епископите на таа земја и бара од нив да промовираат интегрален развој на луѓето, и да се

Ватикан Вести

Папата во Нагасаки апелираше за свет без нуклеарно оружје

Папата Фрањо од Токио во Нагасаки пристигна околу 9.30 часот. Пред споменикот на мирот во сеќавање на жртвите на атомските бомби го пречека мноштво луѓе. Папата се обрати со силни

Ватикан Вести

Папата Фрањо од Тајланд пристигна во Јапонија

Папата Фрањо пристигна во Јапонија и со тоа го започна вториот дел од неговото 32. Апостолско патување. Првата официјална средба ја имаше со членовите на Јапонската бискупска конференција во Апостолската

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Тајланд: Потребни се средби и дијалог

На вториот ден од престојот на папата Фрањо во Тајланд, 21 ноември 2019 беше исполнет со богата програма. Уште утрото се сретна во архитектонски интересната палата во седиштето на владата

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да седите на маса со грешниците

Вториот ден од посетата во Тајланд, четврток 21 ноември, папата Фрањо го заврши со свечено евхаристиско славење со повеќе од 60.000 верници на националниот стадион во Бангкок.

Ватикан Вести

Папата во ноември ќе ги посети Јапонија и Тајланд

Од 19 до 26 ноември папата Фрањо ќе биде во апостолска посета на Тајланд и Јапонија на покана на властите и локалните епикопи – најави директорот на Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Папата: Единството не ја одзема оправданата различност

Денешната катехеза за време на Генералната аудиенција, папата Фрањо ја посвети на неодамнешната апостолска посета на Романија.

Ватикан Вести

Папата: Марија нека ги благослови Бугарија и Македонија

Папата Фрањо во текот на Генералната аудиенција се заблагодари на бугарскиот и македонскиот народ за срдечниот прием и се осврна на главните точки од посетата. На крајот го истакна примерот

Вести Македонија

Скопје со радост го очекува доаѓањето на папата Фрањо

За само десетина дена Светиот Отец папата Фрањо ќе ја посети Македонија и родниот град на света Мајка Тереза – Скопје. Нашиот фотограф направи неколку фотографии за атмосферата за овој