Македонија

Врати се на почетна
Македонија

Парохијата Пресвето Срце Исусово – Битола со свој профил на фејсбук

Од почетокот на месец ноември парохијата Пресвето Срце Исусово – Битола отвори свој профил на социјалната мрежа фејсбук (https://www.facebook.com/katolcrkvabitola?fref=ts).

Македонија

Божиќна порака на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија до сиот Божји народ

РОСЕТЕ, НЕБЕСА, ОДОЗГОРА, И ОБЛАЦИТЕ НЕКА ИЗЛИВААТ ПРАВДА (Ис 45,8)  Драги браќа и сестри во Христа!  Годинашното празнување на Божик нè воведува во најголемото Таинство на нашата вера: воплотување и

Македонија

Честитка до верниците кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. Во честитката на претседателот Иванов се вели:

Македонија

Божиќна честитка на монс. д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија

Браќа и сестри, драги читатели, гледачи и слушатели, луѓе со добра волја! Божик е. Празнуваме еден настан кој историски се случил во Палестина, во градот Витлеем. Скромно, незабележително раѓање на

Македонија

Молитва за дарователите и добротворите на црквата Свети Иван Крстител – Струмица

Во среда, 25 декември 2013 со почеток во 17.00 часот во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица ќе се моли Света Бројаница за сите дарователи и добротвори на Црквата.

Македонија

Во Струмица одржана Филмска вечер со Падре Пио

На 20 и 22 декември во салата на парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица се одржа Филмска вечер на која се прикажуваше филм за животот на свети Падре Пио

Македонија

Направени Витлеемски пештери во Црквите

Во пресрет на празникот Рождество Христово во црквите по традиција се прават Витлеемски пештери, визуелна претстава за големиот настан во човечката историја, Рождеството на Господ Исус Христос.

Македонија

Прославен патрониот празник Свети Никола во Секирник

Со света архиерејска литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. Д-р Киро Стојанов и во сослужение на повеќе свештеници од Апостолскиот егзархат во Македонија, свечено беше прославен патрониот празник и заштитникот

Македонија

Верниците од Радово упатија честитка до Папата за неговиот роденден (дополнето)

Во црквата Свети Пророк Илија во Радово на 17 декември 2013 Молитвено беше одбележан роденденот на папата Фрањо, под геслото: – „А Јас тебе ти велам: ти си Петар и

Македонија

Во Струмица Филмска вечер со Падре Пио

Во рамките на парохиските активности на парохијата Свети Иван Крстител – Струмица во петок 20 декември  со почеток во 19.00 часот во парохиската сала ќе се одржи Филмска вечер, на