Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Семејството и младите во центарот на разговорите помеѓу Папата и Шпанскиот премиер

Ватикан, 16.4.2013 /к.мк/ – Економската криза и дипломатските односи беа главните теми на разговорот на папата Фрањо со премиерот на Шпанија Маријано Рахој Бреј, кој, во понеделник 15 април беше

Ватикан

Семејството и младите во центарот на разговорите помеѓу Папата и Шпанскиот премиер

Ватикан, 16.4.2013 /к.мк/ – Економската криза и дипломатските односи беа главните теми на разговорот на папата Фрањо со премиерот на Шпанија Маријано Рахој Бреј, кој, во понеделник 15 април беше

Ватикан

Клеветата го уништува Божјото дело во луѓето

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – Клеветата го уништува Божјото дело во луѓето– истакна папата Фрањо на светата Литургија во понеделник, 15 април, која ја служеше во капелата на домот Света Марта.

Ватикан

Папата Фрањо во базиликата Свети Павле: Недоследноста ја минира веродостојноста на Црквата

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – „Господ нè праќа да го навестуваме со радост Воскреснатиот“, со овие зборови се обрати папата Фрањо на почетокот на Литургијата, во недела попладне, во базиликата Свети

Ватикан

Нови Твитер пораки на папата Фрањо

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – На Твитер профилот на папата Фрањо вчера се објавени две нови пораки кои гласат: Да имаме во предвид дека не можеме да го навестуваме Евангелието на

Ватикан

Папата го посветува својот понтификат на Богородица од Фатима

Лисабон, 15.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо неговиот понтификат ќе го посвети на Пресвета Богородица од Фатима. Ова го пренесе на португалските епископи патријархот од Лисабон, кардинал Хозе да Круз Поликарпо.

Ватикан

Папата на молитвата Небесна Царице: Верата во Воскреснатиот e силата за христијанското сведочење

Ватикан, 14.4.2013 /к.мк/ – Пред повеќе од 60.000 илјади верници и посетители на плоштадот Свети Петар папата Фрањо во својот неделен говор пред молитвата Небесна Царице повторно се осврна на

Ватикан

Еден месец од понтификатот на папата Фрањо

Ватикан, 14.4.2013 /к.мк/ – Вчера, 13 април се наврши точно еден месец откако папата Фрањо е избран за Петров наследник. Светот веќе можеше да го запознае по неговите зборови и

Ватикан

Епископите од Тоскана во посета „ad Limina“

Вчера Светиот Отец ги прими во аудиенција првата група на епископи од италијанската покраина Тоскана, а денес, петок 12 април, во која беше и епископот на Ливорно монсињор Симоне Џусти

Ватикан

Светиот Отец: Бог е Господар на животот

Христијанинот пред проблемите во животот да не оди по „едноставниот пат“, туку секогаш треба да се надева на Бог кој нема да ја скрати својата помош – тоа го рече