Blog

Врати се на почетна
Ватикан

Семејството и младите во центарот на разговорите помеѓу Папата и Шпанскиот премиер

Ватикан, 16.4.2013 /к.мк/ – Економската криза и дипломатските односи беа главните теми на разговорот на папата Фрањо со премиерот на Шпанија Маријано Рахој Бреј, кој, во понеделник 15 април беше

Ватикан

Семејството и младите во центарот на разговорите помеѓу Папата и Шпанскиот премиер

Ватикан, 16.4.2013 /к.мк/ – Економската криза и дипломатските односи беа главните теми на разговорот на папата Фрањо со премиерот на Шпанија Маријано Рахој Бреј, кој, во понеделник 15 април беше

Ватикан

Клеветата го уништува Божјото дело во луѓето

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – Клеветата го уништува Божјото дело во луѓето– истакна папата Фрањо на светата Литургија во понеделник, 15 април, која ја служеше во капелата на домот Света Марта.

Ватикан

Папата Фрањо во базиликата Свети Павле: Недоследноста ја минира веродостојноста на Црквата

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – „Господ нè праќа да го навестуваме со радост Воскреснатиот“, со овие зборови се обрати папата Фрањо на почетокот на Литургијата, во недела попладне, во базиликата Свети

Uncategorized Македонија

КРСТНИОТ ПАТ НА НАШАТА ЦРКВА: Заклучок

4. Заклучок Катехизмот на Католичката црква тврди „Црквата ќе (…) биде довршена во небесната слава“, со Христовото славно враќање. А до тој ден „Црквата на своето ходочастие напредува меѓу прогонството

Свет

Иницијатива на полските Капуцини за помош на Африка

Варшава, 15.4.2013 /к.мк/ – Неодамна фрањевците капуцини во Полска покренаа акција „Капучино  за Африка” за финансирање образовни и културни проекти во Африка. „Вредноста на една шолја капучино претставува десет оброка

Ватикан

Нови Твитер пораки на папата Фрањо

Ватикан, 15.4.2013 /к.мк/ – На Твитер профилот на папата Фрањо вчера се објавени две нови пораки кои гласат: Да имаме во предвид дека не можеме да го навестуваме Евангелието на

Македонија

Осум години од смртта на епископот Јоаким Хербут

Скопје, 15.4.2013 /к.мк/ – Денеска се навршуваат осум години од смртта на Н.В.П. монс. д-р Јоаким Хербут, кој ја водеше Црквата во Македонија 35 години. Монсињор Јоаким Хербут е роден

Ватикан

Папата го посветува својот понтификат на Богородица од Фатима

Лисабон, 15.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо неговиот понтификат ќе го посвети на Пресвета Богородица од Фатима. Ова го пренесе на португалските епископи патријархот од Лисабон, кардинал Хозе да Круз Поликарпо.

Македонија

Духовна средба на млади во Секирник

Секирник, 14.4.2013 /к.мк/ – Во сабота 13.04.2013 во Католичката црква „Свети Никола Чудотворец“ во Секирник, се одржа „Духовна средба на млади“, во организација на Сестрите Евхаристинки. На средбата учествуваа голем