Објавена е програмата на Папата за посетата на Казахстан

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави официјалната програма за 38. Апостолска посета на Папата во странство, поточно во Казахстан, која претходно ја посети папата Иван Павле II. во 2001 година. За време на тридневната посета, Папата ќе престојува во главниот град Нур-Султан, местото на одржување на VII. Конгрес на поглаварите на светските и традиционалните религии. Предвидени се четири говори на Светиот Отец, како и проповед на плоштадот Експо.

Јавни и приватни средби и света Литургија ќе го одбележат краткото патување на папата Фрањо во Казахстан од 13 до 15 септември. Причината за посетата – која самиот Папа по враќањето од Канада ја дефинираше како „помирно патување“ во однос на неговата здравствена состојба – е Седмиот конгрес на поглаварите на светските и традиционалните религии, настан кој ќе собере различни верски водачи. од целиот свет. Како што е наведено на официјалната веб-страница , меѓу приоритетите на конгресот е афирмација на мирот, хармонијата и толеранцијата како непоколебливи принципи на човековото постоење и спречување верските чувства на луѓето да се користат за ескалација на конфликти и непријателства.

Поаѓање

За време на посетата, Папата ќе престојува во главниот град Нур-Султан, а од аеродромот Фиумичино ќе го напушти Рим во 7.15 часот. Во главниот град на Казахстан ќе слета по десетчасовен лет, а ќе има и официјален пречек, по што ќе следи церемонија за пречек во претседателската палата. На истото место ќе се одржи куртоазна посета на претседателот на Републиката Касим-Жомарт Токаев, а потоа во концертната сала Казак ќе се одржи средба со членовите на Владата, граѓанскиот сектор и дипломатскиот кор. По тој повод Папата ќе го одржи својот прв јавен говор.

Света Литургија и отворање на Конгресот

Во среда, на 14 септември, Папата ќе го започне денот со молитва во тишина во Палатата на мирот и помирувањето заедно со верските водачи кои учествуваат на Конгресот. Предвиден е уште еден говор на Папата, овојпат на отворањето на пленарната седница на конгресот. Потоа следуваат приватни средби со претставници на различни исповеди, а попладнето Папата ќе служи света Литургија на плоштадот Експо.

Последниот ден

На последниот ден од посетата, Светиот Отец, како и обично, приватно ќе се сретне со браќата од Друштвото Исусовци во Апостолската нунцитура. Потоа ќе се пресели во катедралата Пресвета Богородица Брзопомошниќка, каде ќе се сретне со бискупи, свештеници, ѓакони, лица со посветен живот, семинаристи и пасторлани и ќе им се обрати со говор.

Завршниот чин на целото патување во Казахстан повторно ќе се одржи во Палатата на мирот и помирувањето со читање на Завршната декларација со која ќе биде затворен Конгресот на верските водачи. По тој повод е закажан говор на Папата. Во 16.15 часот папата Фрањо ќе се упати на меѓународниот аеродром на прошталната церемонија. Поаѓањето за Рим е предвидено во 16.45 часот, а слетување е планирано во 20.15 часот.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот