Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: И мигрантите ја градат иднината на светот

Објавен е насловот на пораката на Папата за следниот Светски ден посветен на бегалците и оние што емигрираат во потрага по нова татковина; треба да се промовира нивниот придонес во

Ватикан Вести

Кардинал Ежен Тисеран – ориенталист, пастир, праведник меѓу народите

На 21 февруари 2022 година, Папскиот комитет за историски науки организираше тркалезна маса на тема „Кардинал Ежен Тисеран – ориенталист, пастир, праведник меѓу народите, која се одржана во Папскиот институт

Ватикан Вести

Објавена програмата за посетата на Папата во Фиренца

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги објави деталите за посетата на Папата на Фиренца по повод средбата на бискупите и градоначалниците на Медитеранот. Пристигнувањето во главниот центар на провинцијата

Ватикан Вести

Кардинал Пиетро Паролин: Вистинското место на заедништво за христијаните мора да биде олтарот

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин на 20 февруари 2022 година служеше света Литургија во катедралата Успение на Пресвета Богородица во Орија, Бриндизи, која повторно беше отворена по три години обнова.

Ватикан Вести

Презентација на пораката на Папата за Великиот пост 2022 година

Пораката на Папата за Великиот пост 2022 година ќе биде претставена во Канцеларијата за печат на Светиот Престол во четврток, 24 февруари.

Ватикан Вести

Состанок на Кардиналскиот совет

Во понеделник, 21 февруари 2022 година, во присуство на Светиот Отец Фрањо започна нов состанок на Кардиналскиот совет, стои во краткото соопштение на Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Конференција за управување со културното наследство на монашките заедници

Конгрегацијата за институти со посветен живот и општества со апостолски живот, заедно со Папскиот совет за култура, во мај ќе организира конференција за иднината на културното наследство на монашките заедници

Ватикан Вести

Папата: Да го гледаме светот со Божјиот нежен поглед

Да се гледа со срце значи да се гледа светот и браќата и сестрите со Божјите очи, рече папата Фрањо во сабота 19 февруари 2022 година, примајќи ги членовите на

Ватикан Вести

Благодарност на папата Фрањо до здравствените работници: Секој ден го покажуваат јунаштвото

Во центарот на мислите на Папата по молитвата Ангел Господов беа здравтвените работници, кои го слават Националниот ден на здравствените работници

Ватикан Вести

Ангел Господов: Молете за оние кои постапуваат лошо со нас

Дали Исус бара нешто невозможно, неправедно во денешното Евангелие наменето за Литургијата? Папата се осврна на ова прашање во неговото неделно обраќање пред молитвата Ангел Господов и истакна дека Господ