Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Божиќната убавина блеска во мали конкретни гестови на љубов

Папата Фрањо ги прими, како што рече „на вратата на Адвент“, организаторите и учесниците на „Christmas Contest“, натпревар кој ги поттикнува младите на возраст од 18 до 35 години да

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати сочувство за настраданите во автобуската несреќа

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 23 ноември 2021 година упати сочуство по повод тешката сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Струма кај Перник

Вера Сведоштва

Најстариот член во парохијата „Св. Петар и Павле“ од Гевелија се вклучи во синодалниот ôд на епархијата и целата Црква

Eлица Шапкарова – најстариот верник од парохијата Свети Петар и Павле од Гевгелија, додека силите ја држеја беше редовна во црквата на сите Богослужби и други побожности. Во младоста не

Ватикан Вести

Одете во светот со срце потопено во Бога

На 20 ноември 2021 година во Ватикан, папата Фрањо прими триесет соработнички на мисионерките на Безгрешната, по повод двојната годишнина: 70. годишнина од основањето на овој световен институт и 20.

Ватикан Вести

Папата упати порака до Црквата во Латинска Америка

Папата Фрањо ги повика на поголема синодалност учесниците на заседанието на Црквата во Латинска Америка и Карибите, кое ќе се одржи во Сиудад де Мексико од 21 до 28 ноември.

Вести Свет

Во Сремска Митровица монс. Свалина е хиротонисан за бискуп Сремски

На празникот Христос Цар во недела 21 ноември 2021 година во катедралата Свети Димитриј во Сремска Митровица, секретарот на Светиот Престол за односи со државите, надбискупот Пол Ричард Галагер, заедно

Ватикан Вести

Папата Фрањо до младите: Ширете го Божјото сочувство и нежност

На светата Литургија, која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Петар, по повод празникот Христос Цар и Светскиот ден на младите, кој денеска се празнува на епархиско ниво, ги

Ватикан Вести

Папата ги повика младите да се чувствуваат протагоности на посланието

После молитвата Ангел Господов во недела 21 ноември 2021 година, Светиот Отец потсети дека денешниот Светски ден на младите на епархиско ниво за првпат се одбележува на празникот Христос Цар

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христовото царство ослободува

Во своето пладневно обраќање по повод празникот Христос Царот, на 21 ноември 2021 година Папата ги поттикна верниците секој ден да ја бараат Христовата вистина, кој ги прави срцата на

Ватикан Вести

Фудбалски натпревар во кој победува надежта

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на пријателскиот фудбалски натпревар меѓу екипите на Ватикан и претставници на Светската ромска организација.