Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до учесниците на COP26: Младите ќе ја наследат планетата каква што ќе одлучиме да ја оставиме

Папата Фрањо упати порака до присутните на Конференцијата за климатски промени, COP26, во Глазгов, која ја прочита делегатот на Светиот Престол, државниот секретар кардинал Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Животот со Духот е полн со благост, трпение и молитва

На Генералната аудиенција одржана во салата Павле VI. на 3 ноември 2021 година папата Фрањо продолжи да размислува за Посланието до Галатјаните и истакна дека Бог е секогаш посилен од

Ватикан Вести

Во Ватикан поставена изложба инспирирана од енцикликата „Лаудато Си“

„Емоција за поттикнување промена“ е насловот на фотографската изложба посветена на енцикликата на папата Фрањо „Лаудато Си“, поставена под покровителство на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој во колонадата

Вера Сведоштва

Матео Фарина – момчето со очите свртени кон небото

Папата Фрањо повеќе пати истакна дека светоста е за сите, дека таа е цел која не може да се постигне само со сопствените сили, туку таа е плод на Божјите

Вести Свет

Кардиналот Холерих пишува до лидерите на ЕУ за климатската криза: „На границата сме“

Во пресрет на претстојниот собир COP26 претседателот на COMECE кардинал Жан-Клод Холерих, ја повикува европската заедница да ја преземе водечката улога на меѓународно ниво за да даде храбар одговор на

Ватикан Вести

Папата: Гробовите на починатите во војна се крик за мир

Светиот Отец на Задушница, 2 ноември ја предводеше светата Литургија на Француските воени гробишта (Cimitero Militare Francese) во Рим. Во хомилијата истакна дека гробовите на починатите војници се крик за

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на Градските гробишта Бутел служеше света Литургија за покојните

На Градските гробишта Бутел во Скопје, на празникот на Сите Светии, 1 ноември 2021 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов служеше света Литургија за

Вести Свет

Save the Children: Во Европа 20 милиони деца се во сиромаштво

Сиромаштвото на малолетниците е во пораст во цела Европа. Организацијата Save the Children тоа го соопшти во Извештајот во кој анализира 14 европски земји од кои девет во ЕУ и

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја прими малата Фијамета, девојчето „кое го раздвижи светот“

Папата Фрањо ја запозна Фијамета Мелис која со нејзниот татко и мајка дојде од Трентино да му ја раскаже својата приказна: Ограничувањата на пандемијата која ја принудува наставата да ја

Вести Македонија

Во октомври секој ден во Нова Маала се молеше света Бројница

Во месец октомври, кој посветен на Светата Бројаница, во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала целиот месец  секојдневно се молеше Света Бројаница, која започнуваше во 17.00 часот, а