Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Ново лого на CCEE по повод 50. годишнината од основањето на Советот

По повод прославата на 50. годишнината од основањето на Советот на епископски конференции (CCEE) изработено е ново лого на Советот.

Вести Свет

Христијанските водачи во Зимбабве: Пронајдете ја радоста во вистината

Соопштението на Churches Convergence on Conflict and Peace (CCCOP), е објавено по повод Меѓународниот ден на правото на вистината за сериозните кршења на човековите права и достоинството на жртвите кој

Ватикан Вести

На Крстниот Пат на Велики Петок со Папата ќе молат деца

За време на побожноста Крстен Пат на Велики Петок папата Фрањо на плоштадот Свети Петар ќе го придружуваат дваесет деца. Размислувањата за 14 постојки ги подготвија децата од веронаука од

Вести Македонија

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов служеше света Литургија за починатите од КОВИД – 19

На 26 март 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во Катедралната црка „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје служеше света Литургија за починатите од КОВИД-19,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Данте, пророк на надежта и поет на милоста

Во Апостолското писмо „Candor lucis aeternae“ објавено na 25 март 2021 година, папата Фрањо се споменува на 700. годишнината од смртта на Данте Алигиери, истакнувајќи ја актуелноста, неминливоста и длабоката

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе служи света Литургија за починатите од пандемијата

Согласно иницијативата на Европска Епископска Конференција денес, 26 март 2021 година, со почеток во 18.00 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во

Вести Македонија

Амбасадорот на Словенија во посета на центарот Мајка Тереза во Гевгелија и Едукативниот центар во Сарај

На 25 март 2021 година директорот на Македонски Каритас дон Паво Шекерија и амбасадорот на Република Словенија Н.Е. г-дин Милан Предан го посетија центарот Мајка Тереза во Гевгелија и Едукативниот

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Штип

Бискупот Стојанов на празникот „Благовештение“ служеше света Литургија во Штип, прославувајќи го патрониот празник.

Ватикан Вести

Еве како можете да добиете потполн опрост во Годината посветена на свети Јосиф

Годината на свети Јосиф судејќи по сѐ, може да биде година на големи милости.

Ватикан Вести

Нигер и Австралија во срцето на Папата

Папата Фрањо на редовната Генерална аудиенција во среда 24 март 2021 година упати апели по повод терористичките напади во Нигер, поплавите во Нов Јужен Велс во Австралија и Светскиот ден