Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Убиен свештеник во Буркина Фасо

Свештеник на бискупијата Банфор во Буркина Фасо, Родриге Сану, кој исчезна на 19 јануари на пат кон главниот град на провинцијата, беше пронајден мртов, објавија локалните медиуми на 22 јануари

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо за жртвите од експлозијата во Мадрид

Во телеграмата до мадридскиот надбискуп, кардиналот Осор Сиера, потпишана од државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин, Папата ја изрази својата близина и наклонетост кон децата на саканиот шпански народ и ги

Вести Македонија Проповеди

Писмо на епископот Стојанов по повод Неделата на Словото Божјо

По повод Неделата на Словото Божјо, која Црквата оваа година ја слави на 24 јануари, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов упати писмо до свештенството,

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичките напади во Багдад

Папата Фрањо е длабоко потресен од веста за дваата самоубиствени напади во Багдад на 21 јануари 2021 година, во кои загинаа повеќе од 30 лица, а 110 се повредени.

Вести Свет

Етиопија: Во масакр во црква убиени стотина луѓе

Најмалку 750 луѓе се убиени во напад на православна црква во Аксум во етиопскиот регион Тиграј во саботата на 9 јануари, објави Catholic News Agency.

Вести Свет

Кардинал Бо до христијаните во Мјанмар: Единството е наша сила

Итно ни е потребна вакцината на мирот. Сите христијани мора да се обединат и да ги слушаат зборовите на нашиот Господ: „Мир ви оставам; мирот Свој ви го давам “

Вера Духовност

Слово за живот, јануари 2021

„Останете во мојата љубов: ќе донесете многу плод“ (Спореди Иван 15, 5-9)

Ватикан Вести

Откажани заедничките духовни вежби за Римската курија

Канцеларијата за печат при Светиот Престол на 20 јануари 2021 година соопшти со оглед на моменталната здравствената опасност дека членовите на римската курија нема да можат да учествуваат заедно на