Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Со света Литургија прославен 25. годишниот свештенички јубилеј на о. Зоран И. Стојанов

Парохијата „Свети пророк Илија“ од Радово го прослави празникот Марија од Назарет и воедно 25. годишниот свештенички јубилеј на парохот о. Зоран И. Стојанов

Ватикан Вести

Папата ја потпиша неговата трета енциклика „Сите сме браќа“ (Fratelli tutti)

Светиот Отец папата Фрањо во сабота 3 октомври 2020 година во италијанскиот град Асизи, родниот град на свети Фрањо од Асизи, после светата Литургија ја потпиша својата нова, трета енциклика

Ватикан Вести

Папата ќе ја потпише новата енциклика во Асизи

Папата Фрањо во сабота 3 октомври 2020 година ќе го посети Асизи, каде ќе ја потпише новата енциклика со наслов „Сите сме браќа“, која зборува за братството и социјалното пријателство.

Ватикан Вести

Папата се сретна со ерменскиот поглавар Карекин II.

Папата Фрањо на 27 септември 2020 година се сретна со поглаварот на Ерменската апостолска црква Карекин II.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин го прими државниот секретар на САД Мајк Помпео

На 1 октомври 2020 година државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и архиепископ Галагер во Ватикан го примија американскиот државен секретар Мајкл Помпео.

Вести Свет

Шри Ланка: На тројца бискупи им е забрането да коментираат за работата на владината комисија

Владина комисија во Шри Ланка која ги истражува минатогодишните велигденски атентати им забрани на тројца помошни бискупи во Коломбо да коментираат за работата на Комисијата сѐ додека не заврши истрагата.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Неопходно е лекување на општествено – социјалните вируси

На Генералната аудиенција во среда 30 септември 2020 година папата Фрањо зборуваше за различни вируси кои денес го напаѓаат општественото ткиво и предупреди на потребата од создавање солидарно и партиципативнo

Ватикан Вести

Светиот Отец: Да живееме во личен дијалог со Божјото Слово

На крајот од Генералната аудиенција во среда, која папата Фрањо ја одржа во дворот свети Дамаз во Ватикан на 30 септември 2020 година објави дека го потпиша Апостолското писмо „Sacrae

Вера Духовност

Октомвриска побожност

Месец октомври посебно е посветен на Мајка Божја и побожноста Света Бројаница