Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за убиените ученици во Камерун

Се придружувам на болките на семејствата на малите деца кои брутално се убиени минатата сабота во Кумба – Камерун. Останав згрозен од тој брутален и безумен чин со кој се

Вести Македонија

Почина монсињор Антун Циримотиќ

Во раните утрински часови на празникот свети апостоли Симон и Јуда Тадеј, 28 октомври 2020 година, во Скопје премина во домот на Отецот свештеникот на Скопска бискупија, монс. Антун Циримотиќ.

Ватикан Вести

Нов апел на Папата за зајакнување на солидарноста во Европа

По повод 40 годишнината од основањето на Советот на епископските конференции на земјите од Европската Унија (COMECE), 50 години од дипломатските односи на Светиот Престол и Европската унија и 50

Ватикан Вести

ЦНА јавува дека папата Фрањо божиќните свети Литургии во Ватикан ќе ги слави без верници

Во писмото кое Државниот секретаријат го испрати до амбасадорите акредитирани при Светиот Престол, пишува дека папата Фрањо Литургиите во божиќното време ќе ги прослави „во приватен облик без присуство на

Вести Свет

Реакција на надбискупот Гадецки за оскврнувањето на цркви во Полска

Претседателот на Полската епископска конференција и бискуп во Познан, Станислав Гадецки реагира на критиката за одлуката на Уставниот суд за неуставноста на одредбата на законот со кој се овозможува абортус

Ватикан Вести

Монс. Пицабала е новиот латински ерусалимски патријарх

Папата Фрањо го именува монс. Пјербатиста Пицабала ОФМ, досегашен Апостолски администратор ‘sede vacante’ на Латинскиот ерусалимски патријархат, за нов патријарх. Монс. Пицабала е роден на 21 април 1965 година во

Ватикан Вести

Изненадување и нова одговорност се првите зборови на новите кардинали

Изненадување и чувство за нова одговорност. Ова се првите зборови на новоименуваните кардинали откако се најдоа на пописот на оние кои папата Фрањо ќе ги вброи во Кардиналскиот колегиум на

Вера Духовност

Убавата жена и двајцата монаси

Во дамнина, двајца монаси шетале низ шумата и дојделе до една река. А таму убава и млада жена чека некој за да ѝ помогне. Бидејќи не знаела да плива ги

Ватикан Вести

Ангел Господов: Го љубиме Бога, ако го љубиме ближниот

Пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар на 25 октомври 2020 година папата Фрањо го коментираше неделното Евангелие од Матеј во кое законикот го прашува Исус која заповед е

Вести Свет

Епископите на Чиле ги осудија пожарите подметнати во двете цркви

Насилството е зло, а оние кои сеат насилство жнејат уништување, болка и смрт. Никогаш да не го одобруваме насилството – поттикна надбискупот на главниот град на Чиле, Сантијаго, Целестино Аос