Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Претседателот Пендаровски упати писмо со сочувство по повод смртта на монс. Циримотиќ

По повод смртта на монс. Антун Циримотиќ, писмо со сочувство до Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати претседателот на Македонија г-дин Стево Пендаровски.

Вести Македонија

Во Скопската катедрала се служеше света Литургија за покојниот монс. Антун Циримотиќ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 29 октомври на градските гробишта Бутел во Скопје го предводеше погребниот обред на покојниот свештеник на Скопска бискупија, монс.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Секогаш кога молиме и Исус моли со нас

На Генералната аудиенција во среда 28 октомври 2020 година папата Фрањо зборуваше за Христовото крштение на реката Јордан. Со својата молитва, објасни Папата, Исус отвори ‘премин’ на небото како би

Вести Македонија

Денес на градските гробишта Бутел ќе биде погребен монс. Циримотиќ

Денес, 29 октомври 2020 година на градските гробишта Бутел во Скопје во 12.00 часот ќе биде погребен монсињор Антун Циримотиќ. Погребниот обред ќе го предводи монс. Киро Стојанов. Во 18.00

Ватикан Вести

Папата се моли за убиените ученици во Камерун

Се придружувам на болките на семејствата на малите деца кои брутално се убиени минатата сабота во Кумба – Камерун. Останав згрозен од тој брутален и безумен чин со кој се

Вести Македонија

Почина монсињор Антун Циримотиќ

Во раните утрински часови на празникот свети апостоли Симон и Јуда Тадеј, 28 октомври 2020 година, во Скопје премина во домот на Отецот свештеникот на Скопска бискупија, монс. Антун Циримотиќ.

Ватикан Вести

Нов апел на Папата за зајакнување на солидарноста во Европа

По повод 40 годишнината од основањето на Советот на епископските конференции на земјите од Европската Унија (COMECE), 50 години од дипломатските односи на Светиот Престол и Европската унија и 50

Ватикан Вести

ЦНА јавува дека папата Фрањо божиќните свети Литургии во Ватикан ќе ги слави без верници

Во писмото кое Државниот секретаријат го испрати до амбасадорите акредитирани при Светиот Престол, пишува дека папата Фрањо Литургиите во божиќното време ќе ги прослави „во приватен облик без присуство на

Вести Свет

Реакција на надбискупот Гадецки за оскврнувањето на цркви во Полска

Претседателот на Полската епископска конференција и бискуп во Познан, Станислав Гадецки реагира на критиката за одлуката на Уставниот суд за неуставноста на одредбата на законот со кој се овозможува абортус

Ватикан Вести

Монс. Пицабала е новиот латински ерусалимски патријарх

Папата Фрањо го именува монс. Пјербатиста Пицабала ОФМ, досегашен Апостолски администратор ‘sede vacante’ на Латинскиот ерусалимски патријархат, за нов патријарх. Монс. Пицабала е роден на 21 април 1965 година во