Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава на богослужби за празникот Успение на Пресвета Богородица

Во пресрет на празникот Успение на Пресвета Богородица, во вторник на 27 август 2019 година со почеток во 19.00 часот епикопот Киро Стојанов Скопски бискуп и епископ Струмичко – скопски

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христијаните се повикани да го обноват заедништвото со Исус

Папата Фрањо истакна дека за да се спасиме мора да го љубиме Бог и нашиот ближен – „и тоа не е пријатно“.

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за пожарите во Амазон

Папата Фрањо изрази загриженост за пожарите во амазонските прашуми. Во недела, 25 август 2019 година по завршувањето на молитвата Ангел Господов, истакна дека пожарите би можеле да бидат изгаснати многу

Ватикан Вести

Напредува дијалогот помеѓу Светиот Престол и Виетнам

Заврши состанокот на заедничката работна група помеѓу Виетнам и Светиот Престол, што се одржа во Ватикан од 21 до 22 август.

Вести Свет

Латиноамериканските епископи бараат помош за гаснење на пожарите

Соочени со пожарите во амазонската прашума Советот на латиноамериканските епископи (CELAM) во соопштение објавено во Богота на 22 август ги повика Бразил, Боливија, Обединетите нации и меѓународната заедница да преземат

Ватикан Вести

Мозамбик со нетрпение го очекува папата Фрањо

Мозамбик се подоготвува да го пречека папата Фрањо кој на 4 септември ќе пристигне во Мапуто и ќе остане до 6 септември

Ватикан Вести

Пред три години е основана Дикастеријата за лаици, семејство и живот

Дикастеријата е основанa во 2016 година и ги презема надлежностите кои припаѓаа на Папскиот совет за лаици и Папскиот совет за семејство, чие делување престана

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Љубов кон татковината, но и отвореност кон другите

Надбискупот Пол Ричар Галагер секретар за односите со државите се обрати на 21 август на Средбата за пријателство меѓу народите која се одржува во Римини, зборуваше на тема „Права, обврски:

Вести Свет

Тезе: Трета средба помеѓу младите христијани и муслимани

Трета година по ред, во духот на меѓурелигискиот дијалог млади христијани и муслимани одржуваат средба од 22 до 25 август во Тезе.

Вести Свет

Линдау: 10. Светски самит на „Религиите за мир“

Од 20 до 23 август, во германскиот град Линдау, се одржува 10-та Светска средба на Меѓународната верска мрежа „Религии за мир“, со учество на претставници од различни религии вклучени во