Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Њуман и други четири блажени ќе бидат канонизирани на 13 октомври

Ватикан го објави датумот за канонизацијата на блажен Џон Хенри Њуман и на други четворица блажени која ќе се случи третата недела во октомври.

Ватикан Вести

Папата Фрањо и рускиот претседател Путин ќе се сретнат во четврток

Оваа средба ќе биде трета по ред помеѓу папата Фрањо и рускиот претседател Владимир Путин

Ватикан Вести

На 8 јули Папата Фрањо ќе служи света Литургија за мигрантите

По повод 6 годишнина од посетата на италијанскиот остров Лампедуса, папата Фрањо во понедлник 8 јули ќе служи света Литургија за мигрантите – соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол

Ватикан Вести

Папата подари мошти од свети Петар на патријархот Вартоломеј

Ова е уште еден чекор кон конкретно единство. Папата поклони мошти на свети Петар на екуменскиот цариградски патријарх Вартоломеј

Uncategorized

Единството меѓу христијаните е симфонија на повеќегласност во љубовта

Папата: За нас католиците цел на дијалогот е полно заедништво со оправдана разчлиност, а не изедначување или едоставно претопување на дуругите

Ватикан Вести

Единството меѓу христијаните е симфонија на повеќегласност во љубовта

Папата: За нас католиците цел на дијалогот е полно заедништво со оправдана разчлиност, а не изедначување или едоставно претопување на дуругите

Ватикан Вести

Папата ја нарече средбата на претседателите на САД и Северна Кореја пример за културата на средба

После молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар во недела 30 јуни 2019 година, папата Фрањо се осврна на средбата помеѓу претседателите на САД, Доналд Трамп и Северна Кореја, Ким

Ватикан Вести

Папата: За навестување на Евангелието треба да се биде радикален, одлучен и секогаш во движење

По својата природа Црквата е во движење, таа не е која седи на едно место и не мирува во својот простор