Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо учествуваше на теолошка конференција во Наполи

На 21 јуни папата Фрањо пристигна во Наполи, каде учествуваше на научна конференција на теолошкиот факултет на Јужна Италија, насловена „Теологија по Veritatis Gaudium во контекст на Медитеранот”.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Дијалог и прифаќање за Медитеранот

Папата Фрањо на 21 јуни 2019 година од Наполи упати силен апел за теологијата на прифаќање, втемелена на дијалогот и навестувањето, која придонесува за изградба на братско општество меѓу народите

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги посети децата на летниот камп во Гостивар

Во петок, 21 јуни 2019 година, Скопскиот бискуп и епарх Струмичко-скопски монс. Киро Стојанов се сретна со децата на летниот камп во Гостивар и сестрите Мисионерки на љубовта кои заедно

Вести Македонија

Во Скопје прославен празникот на Евхаристијата

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на 20 јуни 2019 година, на  празникот Пресвето Тело и Крв Христова, свеченото Евхаристиско славење и процесијата ја предводеше Скопскиот бискуп и епарх

Ватикан Вести

Папата до младите од организацијата „Вера и радост“: Живејте ја културата на инклузивност

На 19 јуни 2019 папата Фрањо упати кратка видео порака до младите од Меѓународната организација „Fe y Alegría“ („Вера и радост“), откако во понеделникот на 17 јуни во аудиенција ги

Ватикан Вести

Папата: Евхаристијата нека биде центар на нашиот живот

Празникот на Пресветата Троица е можност за заживување на нашата вера во реалната присутност на Господ во евхаристијата

Ватикан Вести

Папата: Сите ќе ве разберат ако зборувате со јазикот на вистината и љубовта

Светиот Дух е „уметник за помирување“ и има моќ да поттикнува братство во секој контекст и да направи хармонија меѓу различностите

Вести Свет

Кардинал Сандри во посета на католиците од источен обред во САД

Префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви, кардинал Леонардо Сандри во петок 14 јуни ја започна посетата на католичките заедници од источен обред во Соединетите Американски Држави. Првата станица на тоа

Вести Македонија

Секирник: Духовна обнова за свештеници

Во вторник 18 јуни  2019 година во просториите на парохијата „Свети Никола“ во Секирник се одржа духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија, на која присустуваше и Н.В.П.

Ватикан Вести

Папата: Сиромашните не се бројки, туку луѓе на кои треба да им се оди во пресрет

Со сиромашните се постапува како со отпад, но нивно е Царството Божјо и во нив е моќта за спасение. Тоа се зборови на папата Фрањо од пораката за Третиот Светски