Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата со новинарите во авионот на враќање од Талин

На враќање од Апостолското патување во балтичките земји – Литванија, Летонија и Естонија, папата Фрањо за време на летот од Талин до Рим, разговаше со новинарите и притоа се осврна

Вера Духовност

Воздвижение на чесниот Крст

Празникот воздвижението на чесниот Крст има многу древно потекло. Традицијата вели дека света Елена, мајката на императорот Константин,

Вера Духовност

Приказна за пријателството

Кога те удрив, тоа го запиша на песокот, кога ти го спасив животот тоа го врежа на камен. Зошто?

Вести Македонија

Претседателот Иванов оствари средба со надбискупот Галагер, секретар за односи со државите на Светиот Престол

Во рамки на учеството на 73. Генералното Собрание на ОН, македонскиот претседател Ѓорге Иванов на 25 септември 2018 година одржа билатерална средба надбискуп Пол Ричард Галагер, секретар за односи со

Ватикан Вести

Папата од Талин: Благосостојбата не секогаш е знак за добар живот

Нема полошо отуѓување од чувството да немате корени и да не припаѓате на никој

Ватикан Вести

Папата во светилиштето Мајка Божја Аглонска

Да искажеме добредојде без дискриминација, да не мислиме ако сме сами дека ќе ни биде подобро и посигурно – рече папата Фрањо во проповедта за време на светата Литургија во

Ватикан Вести

Молитва на Светиот Отец во Музејот на окупацијата

Во текот на посетата на Музејот на окупацијата и борбата за слобода во главниот град на Литванија, Светиот Отец во молитва ги спомна жртвите на прогоните и мачеништвото и се

Ватикан Вести

Папата: Човечкиот развој се мери и со способноста за раст и создавање на потомство

Папата Фрањо на почетокот од својата посета на Летонија во претседателската палата во Рига ги поттикна властите и граѓанското општеството својата цел да ја постават над поединечните инетереси за разбирањето

Ватикан Вести

Папата во Рига: Господ нѐ повикува да го живееме единството мисионерски

На екуменската средба во лутеранската катедрала во Рига, папата Фрањо истакна дека сведоштвото на браќата кои денес живеат во прогонство или дури имаат поднесено мачеништво заради својата вера, може да

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Рига: Вие сте корени на народот

Многумина го имаат истрошено своето тело во потрага за слобода на својата татковина, за да бидат покасно препуштени на осаменост, прогонство, недостаток на средства, исклучени и во беда.