Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Марија оди со младите на нивниот пат на верата

Папата Фрањо пред крајот на Литургиското славење за Цветници ја предводеше молитвата Ангел Господов, а пред самата молитва кратко се обрати до присутните верници, поздравувајќи ги притоа на посебен начин

Ватикан Вести

Папата на Цветници: Вие ако замолкнете, камењата ќе повикаат

Исус влегува во Ерусалим, а мноштвото му воскликнува – рече папата Фрањо за време на Литургиското славење на празникот Цветници,

Вести Македонија

Прославен Патрониот празник „Свето Благовештение“ во Штип

На 25 март 2018 година во парохијата „Свето Благовештение“ во Штип по повод патрониот празник се служеше свечена света Миса,

Вести Македонија

Во Битола и Прилеп прославен празникот Цветници

На 25 март 2018 година во парохискaта цкрва „Пресето Срце Исусово“ во Битола на празникот Цветници се служеше света Миса по повод Исусовото славно влегување во Ерусалим.

Вести Македонија

Битола: Обнова за заветите

На 24 март 2018 година Ќерките на христијанската љубов на Свети Винко Павелски (Усмиленки),

Ватикан Вести

Папата: Потребно е да се шири културата на прифаќање

Служење и соработка со Сvетиот Престол веќе повеќе од 20 години – тоа е ангажирањето на заедниците од италијанската покраина Трентино, истакна папата Фрањо на 24 март 2018 година во

Вера Проповеди

Горделивоста напаѓа од сите страни и насекаде ги пронаоѓа жртвите

Без понизноста и духот на служењето невозможно е да се живее љубовта, која на тој начин останува неделотворна. Без понизноста не постои светоста, а Исус не ги сака горделивите и

Ватикан Вести

Физикела: Ова е понтификат на евангелизација

Префектот на Папскиот совет за нова евангелизација надбискупот Рино Физикела на 23 март 2018 година зборуваше за Радио Ватикан за ангажираноста на таа дикастерија со цел умножување на плодовите од

Ватикан Вести

Папата: Сега е време да се помириме со Бог

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот твитер профил на 23 март 2018 година ги поттикна своите следбеници да пристапат на светата Тајна Исповед затоа што да се