Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Пораката на Папата на Твитер за Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

Еве нè Господи посрамени заради она што човештвото кое создадено на твоја слика и подобие, е способно да направи. Спомни нè во своето милосрдие – напиша папата Фрањо во своја

Вести Македонија

Парохискиот Каритас од Богданци донираше користена облека на ЈУ „СЗ Демир Капија“

Парохискиот Каритас при парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Богданци на 25 јануари 2018 година ги предаде собраните алишта на ЈУ Специјалниот завод – Демир Капија.

Вера Духовност

Моќта на светата Бројаница

Еднаш мојот пријател, за време на егзорцизмот, го слушнал ѓаволот како му зборува: „Секоја Радувај се Маријо е како удар по мојата глава. Кога христијаните би знаеле колку Бројаницата е

Ватикан Вести

Христијаните се браќа и сестри љубени од Отецот

На празникот преобраќање на свети Павле, 24 јануари 2018 година и на завршувањето на Молитвената осмина за единство на христијаните, Светиот Отец ја предовеше Екуменската вечерна молитва во базиликата Свети

Ватикан Вести

Папата: Навестувањето не смее да биде млако

Папата Фрањо на 26 јануари 2018 година славеше света Миса во домот Света Марта при што размислуваше за тоа како да се пренесува верата.

Ватикан Вести

Од зачнувањето до природниот крај, човекот поседува достоинство

Среќавајќи се во Ватикан со учесниците на пленеарната седница на Конгрегацијата за наука на верата, папата Фрањо потсети на важноста на пасторалното расудување во преиспитувањето на случаите кои се однесуваат

Вера Сведоштва

Ален Делон: Ја сакам Богородица

Мојата голема љубов е Блажена Девица Марија – истакна познатиот француски глумец Ален Делон во разговор за списанието Paris Match, кој го пренесоа светските медиуми, толкувајќи дека ова е проштално

Ватикан Вести

Поштенска марка со ликот на свештеникот борец против мафијата

Светиот Престол ќе објави поштенска марка во спомен на италијанскиот свештеник и борец против мафијата Џузепе Пуглиси, кој е убиен во 1993 година.

Ватикан Вести

Инаугурирана новата катедра „Gaudium et Spes“

На 25 јануари 2018 година Папскиот теолошки институт Иван Павле II за наука за бракот и семејството во Рим ја инаугурираше катедрата „Gaudium et Spes“ за проучување на односите помеѓу

Вести Свет

Католичките медиуми во Лурд на „Денови на свети Фрањо Салешки“

Во светилиштето Лурд од 24 до 26 јануари се одржуваат 22. Денови на свети Фрањо Салешки, заштитник на новинарите.