Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се сретна со началникот на армијата на Мјанмар

Папата Фрањо се сретна со началникот на армијата на Мјанмар, генерал Мин Аунг Хлаинг, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Вести Свет

Христијанската социјална етика во дигиталната ера

Треба да управуваме со новите технологии за да се сочува вистинската вредност на човековите односи

Вера Духовност

Папата Фрањо: Четири работи кои ќе ја надополнат молитвата

Папата Фрањо нè советува што е потребно за средбата со Господ, Кој е жив и е помеѓу нас.

Ватикан Вести

Папата пристигна во Мјанмар

Нешто пред 8.00 часот според македонско време (13.22 часот локално време), папата Фрањо пристигна на меѓународниот аеродром Јангон во Мјанмар. Со тоа започна неговата 21. меѓународна апостолска посета, која ja

Ватикан Вести

Ангел Господов: Ќе бидеме судени според љубовта

Последната недела од литургиската година го славиме празникот на Христос Цар на целото создание.

Вера Проповеди

Слово Божјо за денес: Кој е мој ближен?

Од Светото Евангелие според Лука (10, 25-37)

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичкиот напад во Египет

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод вчерашниот терористички напад на џамија во Египет,

Ватикан Вести

Папата молеше за мир во Јужен Судан и ДР Конго

Папата Фрањо вечерта на 24 ноември 2017 година во базиликата Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Како може да се очисти храмот?

Будност, служење, бесплатност: тоа се трите збора кои папата Фрањо ги нагласи во својата проповед