Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Радосната вест е порака на надеж, утеха, мир и љубов

Во наговорот на 3 јуни 2016 година светиот Отец рече дека Радосната вест која „работниците“ од денешното Евангелие треба да ја донесат на сите е пораката на надеж и утеха,

Свет

Црквата во Индија жали за надбискупот Д’Соуз, прв духовен син на Мајка Тереза

Црквата во Индија го оплакува Хенри Себастијан Д’Соуз, надбискуп во мир кој ја водеше Калкута од 1986 до 2002 година, подржувајќи го одблизу посланието на Мајка Тереза.

Ватикан

Папата: Крвопролевањето во Дака е дело против Бог

Папата го изрази своето жалење заради крвопролевањата кои се случија на 1 јули во Дака, Бангладеш. Во пораката која ја потпиша неговиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин,

Ватикан

Папата Фрањо: Во Европа се подигаат невидливи ѕидови

Во својата видео порака до учесниците на средбата „Заедно за Европа“, Светиот Отец предупреди дека покрај некои видливи ѕидови се подигаат исто така и оние невидливите кои би сакале да

Свет

Европските епископи ја поттикнуваат солидарноста во Црквата и Европа

Солидарноста како конкретнa димензија на милосрдието е темата на 44. седница на Генералните секретари на Европските епископски конференции, која се одржува од 30 јуни до 4 јули во Берлин.

Ватикан

Папата Фрањо ја прими новата градоначалничка на градот Рим

Денес во светот на работата неопхпдно е хитно да се воспитува за да се следи светол и тежок пат на чесноста – стои на твитер пораката каде папата Фрањо на

Македонија

(Видео) Семинар за обука на волонтерите на Католици.мк и Светлина

Во Пасторалниот центар во Охрид од 27 до 30 јуни 2016 година интернет страницата Католици.мк и христијанското списание „Светлина“ одржаа семинар за обука на волонтери

Ватикан

Папата: Молитвата – главен излез од затвореноста на поединецот и на заедницата

Текст во целост од проповедта на Папата Фрањо, од Понтификалната Света Миса, во ватиканската Базилика, на 29 јуни 2016 година, по повод празникот Свети Петар и Павле,

Ватикан

Папата: Милосрдието е начин на живот

Светиот Отец за време на катехезата на Генералната аудиенција на 30 јуни 2016 година на плоштадот Свети Петар зборуваше за делата на милосрдието и за потребата од конкретно сведоштво на

Ватикан

Папата молеше за жртвите во Истанбул: Нека Бог ги преобрати срцата на насилниците

Жалост и молитва за жртвите од трагичниот атентат на аеродромот во Истанбул беа централните зборови на папата Фрањо во пладневниот говор на 29 јуни.