Папата именува нови членови во Папската академија за живот

Папата именува нови членови во Папската академија за живот

Папата Фрањо на 12 февруари именува четири нови редовни членови на Папската академија за живот, тројца кои работат во Италија и една монахиња од Ел Салвадор.

Отец Паоло Бенанти предава морална теологија, биоетика и невроетика на Папскиот универзитет Грегоријана; сестра Маргарита Бофарул, РСЦЈ, од Монашката заедница Пресветото Срце Исусово, предава морална теологија на Универсидад де Салвадор; Гуалтиеро Валтер Рикиарди е раководител на катедрата на Католичкиот универзитет Пресвето Срце Исусово во Италија, а Марија Кјара Кароца предава индустриски инженеринг во Пиза.

На новите членови добредојде им посака надбискупот Винченцо Паглија и монс. Ренцо Пегораро, претседател и секретар на Папската академија за живот.

Ватикан њуз/к.мк

Фото: cathopic

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот