Папата именуваше кардинали за затвoрање на Светите врати

Папата именуваше кардинали за затвoрање на Светите врати

Папата Фрањо ги именуваше тројцата архипрезвитери на папските базилики да ги затворат Светата врата во своите базилики на крајот од Светата година на милосрдието.

Кардинал Агостино Валини архипрезвитер на Папската базилика свети Иван Латерански

Кардинал Сантос Абрил и Кастело архипрезвитер на Папската базилика Света Марија Велика

Кардинал Џејмс Мајкл Харви архипрезвитер на Папската базилика Свети Павле надвор од ѕидините

Кардиналите на 13 ноември 2016 година ќе ја предводат Литургијата за време за кое се затвори Светата врата во нивните базилики.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот