Надбискупот Чупик нов член на Конгрегацијата за епископи

На 7 јули 2016 година Светиот Отец за нов член на Конгрегацијата за епископи го именува надбискупот на Чикаго монс. Чупик.

Папата Фрањо на 7 јули 2016 година надбискупот на Чикаго монс. Чупикго именува за член на Конгрегацијата за епископи кое што – се смета – дека ќе има значајно влијание на идните епископски именувањата во САД, но и на други места – пренесува Католик Хералд.

Надбискупот ЧупикСветиот Отец го именуваше за надбискуп на Чикаго во 2014 година како наследник на кардинал Франсис Џорџ.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот